Skleroterapi ile Varis Tedavisi

Skleroterapi ile Varis Tedavisi

Skleroterapi ile varis tedavisi günümüzde en yaygın varis tedavi yöntemlerinden biri olarak bilinmektedir ve tüm varis çeşitlerinde en iyi sonuç veren uygulamadır. Skleroterapi ile varis tedavisi fiyatları da doktorlara ve sağlık güvencelerine göre değişmekte olan bir fiyat skalasına sahip olduğundan kendi iliniz veya ilçenizdeki skleroterapi ile varis tedavisi fiyatlarını doktorlara muayene olarak öğrenebilirsiniz. Skleroterapi ile varis tedavisi Samsun fiyatları için dilediğiniz zaman bizlerle iletişime geçebilir, skleroterapi ile varis tedavisi hakkında merak ettiğiniz soruları sorabilirsiniz.

Skeroterapi ile varis tedavisi ile ilgili bilgilendirme amaçlı aşağıdaki yazımızı okumanızı da öneriyoruz.

Varis Nedir?

Toplardamarların kapakçığının görevlerini yerine getirememesiyle başlayan bu sağlık problemi tıpta ve halk arasında varis olarak bilinmektedir.  Varislerin başlangıcı olarak toplardamarlardaki kapakçıkların bozulması olarak ifade edilse de genetik geçişler aslında varisin temel sebeplerinden birisidir. Ailede varis öyküsü ya da dolaşım sistemi bozukluğu hikâyesi varsa bireylerde varisin görülmesi veya bu hastalığın çıkması olağan bir durum olarak biz hekimler tarafından karşılanır.

Sıklıkla bacakların alt kısımlarında önde ve arkada olmak üzere sık görülen varisler hem bayanlarda hem de erkeklerde görülebilen yaygın hastalıklar arasında gösterilir. Varislerin ortaya çıkışı ile birlikte genelde yakınmalar görülür ve bu yakınmalar bize ilk olarak varisin hangi derecede olduğunu sorgulatır.

Varisin En Yaygın Belirtileri Nelerdir?

Varis toplardamarların kapakçığının bozulması üzerine ortaya çıkan bir sağlık durumu olduğu için ilk belirtileri yine cilt üzerinde olmaktadır. Damarların yüzeye doğru yakınlaşmasıyla ilk belirtilerini veren varislerin ikinci belirtileri arasında yanma ve sızılar yer alır. Sıklıkla ayak tabanlarının altında başlayan bu yanma şikâyeti sonra kaşınmayla devam eder. Kaşınma diz ve ayak tabanı arasında yaygın olarak görülmekte ve ön ve arkaya eşit olarak zaman zaman dağılmaktadır. Topuk altı yanması ile başlayan bu varis belirtilerine ek olarak kramplar da görülmektedir. Yoğun olarak gece gelen bu kramplar diz ortalarında ve eklemlerde başlamakta ve bir süre içinde kaybolmaktadır. Varisin en yaygın belirtilerinden bir diğeri de bacaklarda renk değişiklikleri olarak bilinmektedir. Normal rengi mavi olan damarlar cilt yüzeyinde görülürler. Mavi renkli bu damarlar zaman içerisinde mor, yeşil ve siyah olarak ilerlemekte ve bacakta belli olmaya başlamaktadır. Cilt üzerinde görülebilen bu renk değişikleri estetik açısından oldukça kötü bir görüntü yaratmaktadır. Büyük boy varisler olarak birazdan bahsedeceğimiz varis çeşidinde ise deri dışına doru çıkıntılar mevcuttur.

Varisin Tespiti İçin Varisin Derecesini Bilmeliyiz

Varislerde tıpkı kanser gibi belirli bir evreleri ve çeşitleri olan rahatsızlıktır. Dolaşım sisteminde yaşanan problemlere bağlı olarak ortaya çıkan varislerin tedavi edilebilmesi için ilk olarak varisin derecesini tespit edilmesi ve tespit edilen varis için uygun tedavi yöntemlerine karar verilmesi gereklidir.

  • 1 ile 3mm. arasında adlandırılan tüm varisler varis rahatsızlığının başlangıcı olarak ifade edilebilir. Ciltte sadece kırmızı kılcal damarların görünmeye başlaması ve bir takım ağrı sızı gibi şikayetlerin varlığı bize varisin başlangıcını gösterir.
  • 4 ila 5mm arasında değişen boyutlarıyla bilinen varis çeşidi 2.cil derece varislerdir. Dışarıdan çok kolay bir şekilde görünebilen ve ayırt edilebilen bu varis çeşidinde genelde yakınmalar ağrı ve sızıdır.
  • 20 ila 25 mm olan varisler de ise ağrı ve sızıya ek olarak yanma ve kaşıntı şikâyeti ortaya çıkabiliyor. Bacakta ödem oluşması ve yorgunlukta diğer belirtiler arasında gösterilebilir.
  • Ayakkabı giyememe, bacağın üstüne oturamama ve yanma şikâyetinin derecesinin arttığı 4. Derece varis türünde ise hastanın yaşam kalitesi düşmektedir. Birçok aktiviteyi kısıtlayan bu varis derecesinde mutlaka tedavi şarttır.
  • Varisin son derecesi olan 5. Derecede cilt rengi siyaha yakın olarak görülebilir. Cilt üzerinde yanma ve yaralara 5.derecede rastlanabildiği için bu ilerlemiş varis olarak kabul edilir. Tedavinin geciktiği durumlarda rastladığımız bu varis çeşidinin dahi tedavisi yapılmaktadır.

Varisten Kurtulmak İçin Neler Yapabilirsiniz?

Halk arasında birçok ürün ve bitkisel tedavi yöntemleri varislerden kurtulmak için denenir. Şikâyetleri büyük ölçüde azaltan bu yöntemler varisi tamamen ortadan kaldırmadığı için varisten kurtulmak diye bir konu söz konusu olmamaktadır. Buz dolu ayak masajı gibi çeşitli masaj yöntemleri de varisleri ortadan kaldıran çözümlerden değil varislerin yarattığı etkileri hafif derecede azaltmak için yapılan uygulamalardandır.

“Varisten kökten kurtulmak istiyorum” diyorsanız ilk olarak varisin nedenini ve kaynağını tespit etmeniz gerekir. Ayakta durmaktan veya oturmaktan dolayı varisiniz başladıysa acilen yaşam alışkanlıklarınızı değiştirmeniz ve hemen hareketli bir yaşam biçimi belirlemeniz gerekir. Tedavi olsanız bile etkeni değiştirmediğiniz sürece varislerinizle yeniden karşılaşabileceğinizi unutmayın.

 Varis tedavisi için birçok alternatif yöntem bulunmakta birlikte tüm Dünya’da en başarılı varis tedavisi olarak bilinen skleroterapi ile varis tedavisi yöntemini denemenizde fayda var. Kılcal damar varisinden büyük boy varislere kadar tüm varis çeşitlerinde büyük başarı oranları sağlayan skleroterapi ile varis tedavisi yaşadığınız tüm şikâyetleri sona erdirebilir.

Skleroterapi İle Varis Tedavisi Varislerden Kurtulmak İçin Kesin Çözüm Mü?

Bildiğiniz gibi tıpta kesin çözüm diye bir şey yoktur. Sizin hastalıktan kurtulmak adına yapacağınız her şey sizin tedavinizdeki başarıyı etkileyecektir. Skleroterapi ile varis tedavisi de varislerden kurtulmak için en çok tercih edilen yöntemdir. Ancak yaşam alışkanlıklarını değiştirmediğiniz takdirde hangi yöntem olursa olsun varislerle yine karşılaşmanız olasıdır.

Hastalığın derecesine göre değişen başarı oranlarıyla skleroterapi ile varis tedavisi günümüzde tüm doktorlar tarafından uygulanan bir yöntemdir ve başarılı sonuçları vardır.

Skleroterapi İle Varis Tedavisi Nasıl Yapılıyor?

Varislerin temelinde yer alan damarlardaki toparladamar kapakçıkların bozulması ile biriken kan problemine karşılık sklerozan maddesi oldukça etkilidir. Toplardamarları büzen ve kan akışını sağlayan sklerozan maddesi skleroterapi ile varis tedavisinde aktif olarak kullanılmaktadır. Problemli olan toplardamarın veya kılcal damarın tespitinden sonra sklerozan maddesi skleroterapi tedavisiyle damara enjeksiyon yöntemiyle verilir. Tüm varis derecelerinde oldukça başarılı sonuçlar veren skleroterapiyi tüm doktorlar güvenle hastalarına önermektedir.

Varisten Yakınanlardan Mısınız?

Skleroterapi ile varis tedavisi Samsun’da tarafımızdan hastalara önerilen ve uygulanan bir yöntemdir. Varisleriniz artık sizin yaşam kalitenizi düşürüyor ağrıdan dışarda gezemiyorsanız artık varisten kurtulma zamanınız gelmiş demektir. Varislerinizin derecesi ne olursa olsun skleroterapi ile varis tedavisi aldığınızda varislerinizin getirdiği tüm şikâyetler sona erecek ve düzenli tedavi ile varislerinizden kurtulabileceksiniz.

Hayatınıza kaldığınız yerden konforlu olarak devam etmek istiyorsanız varislerinizden hemen kurtulmanızı öneriyoruz.

Skleroterapi İle Varis Tedavisi Fiyatları

Varis tedavi fiyatları yapılan yöntemlere ve süreye göre değişiklik göstereceği gibi şehre ve doktora göre de değişiklik gösterebilir. Skleroterapi ile varis tedavisi fiyatları da tedavi çeşidine göre değişen fiyatlardan olup doktorlar tarafından belirlenir. Sosyal güvence ya da sigortalar skleroterapi ile varis tedavisi fiyatları üzerinde de etkin olarak rol oynayacağı için net bir fiyat vermek doğru olmamaktadır. En doğru skleroterapi ile varis tedavisi fiyatlarını almak için doktorunuzla görüşmeniz en doğru seçenek olacaktır. Hastalığın derecesine ve tedavi süresine göre skleroterapi ile varis tedavisi fiyatları net bir rakam olarak doktorunuz tarafından verilir.