Ameliyatsız Varis Tedavisi

ameliyatsiz-varis-tedavisi-samsunAmeliyatsız Varis Tedavisi Samsun

Her yıl binlerce kişinin yakındığı varis şikâyetlerinde artık ameliyatsız varis tedavisi uygulanmaktadır. Dolaşım sistemi bozukluğunun neden olduğu varislerin ağrısız ameliyatsız varis tedavisi doktorlar tarafından çeşitli yöntemlerle uygulanmaktadır. Temel olarak varisin ne olduğuna, varisin nedenlerine ve çeşitlerine genel değinip ardından ameliyatsız varis tedavisinin nasıl gerçekleştiği hakkında bilgi vereceğiz.

Varis Nedir?

Deri üzerinde mor, yeşil veya kırmızı olarak beliren kılcal damarlardan deri üzerinde oluşan yaralara kadar tüm şikâyetlerin temeli varis olabilmektedir. Varisin tam tanımı toplardamarların görevini yerine getirememesi sonucunda damarların genişlemesi ve basınçla boğumlanmasıdır.

Bayanlarda olduğu kadar erkeklerde de görülen varisler halk arasında yanma, ağrı ve sızı şikâyetiyle tanınır. Tıbbi alanda ise varisin tanısı ise damarların genişlemesi ve kirli kanın birikmesinin anlaşılmasıyla yapılabilir.

Varisle İlgili Genel Bilgiler

Varis şikâyetinin ortaya çıkmasında en büyük etken sıcaklıktır. Sıcak suda azan varisler genellikle yanma ve kaşınma gibi şikâyetlerle hastaları rahatsız ederler.

Varis Kimlerde Görülür?

Genellikle bayanlarda sık görülse de erkeklerde de varis görülme oranı yüksektir. Doğum yapmış bayanlarda varis oluşumunun daha sık görülmesi gebelikten kaynaklanmaktadır. Ailesinde varis şikâyeti olan kişilerin ise varislerle karşılaşma oranı daha yüksek araştırmalar tarafından kanıtlanmış bir bilgidir. Aynı zamanda kilo şikâyeti yaşayan kişilerde varis oluşumu daha kolaydır. Kilonun ağırlığı damarların basınç yapmasına neden olacağı için kilolu kişiler varislerle daha kolay tanışabilmektedir.

Varis Hangi Tür Şikâyetlere Sebep Olur?

Varisin derecesi varisin şikâyetleriyle doğru orantılıdır. Çünkü 1.derece varislerde ağrı sızı minimum seviyede iken 5. Derecede tanımlanan varislerin ağrı ve şikâyetleri maksimum seviyelerde seyreder. Ayakaltında yanma ve parmak arasındaki kurumalarla kişilerin ayaklarının üstüne basamamasına neden olan varisler aynı zamanda kaşıntı da yapabilmektedir. Nemlendirici gibi kremlerle yatıştırılabilen varisler sıklıkla bacakta ödeme ve şişliğe sebep olabilmektedir.

Aynı zamanda deride çıkıntılık yapan varisler estetik şikâyetlere de neden olabiliyor. Mor renk ile yeşil renkler arasında beliren damarlar özellikle kadınları estetik açıdan rahatsız etmektedir. Bu durumu kafaya takan binlere bayan etek veya elbise giyememekten dolayı psikolojik sorunlar yaşamaktadır.

Damarlarda biriken kanlar vücutta dolaşamadığı için dolaşım sisteminde bozulmalar görülür. Bu bozulmalar kişinin kendini yorgun hissetmesine ve halsizliğe neden olabilir. Ameliyatsız varis tedavisi ile kısa sürede çözümlenebilen varisler tedavi edilmediğinde birçok şikâyete neden olabilir.

Varis Çeşitleri Nelerdir?

Varislerden bahsederken varisleri türlerine göre ayırmakta fayda var. Zira, varis çeşitlerini bilmeden varislerin tedavisi için izleyeceğimiz yollar başarısızlıkla sonuçlanacaktır. Varis çeşitlerini yakından tanıyarak siz de varisinizin gerçekten olup olmadığını tespit edebilir ve doktora erken tanı ile gidebilirsiniz.

1- Kılcal varis (kılcal damar)

Damar genişlemesinin ilk adımları olan kılcal varisler genelde saç teli inceliğinde karşımıza çıkar. Mor veya kırmızı olarak ciltte kendini belli edebilen bu tip varisler değişikliklere uğrayarak ilerlemez. Yaygın bir şekilde bulunan kılcal varisler sağlığınızı ciddi anlamda tehdit etmeyen varis çeşitleri grubunda yer alır. 100 insanda 50 veya 60’ında görülebilen kılcal varisler her bireyde farklı noktalarda ve renklerde olabilmektedir. Görünüm olarak daha çok rahatsız eden kılcal varislerde ağrı minimum seviyededir.

2- Orta Boy Varisler

2 ila 3mm olarak kıvrımlı şekilde ciltte görülebilen orta boy varislerin renkleri yeşil ve mordur. Tıpkı kılcal varislerde olduğu gibi ağrı ve sızı yapabilen orta boy varisler toplardamardaki kapakçığın işlevini yerine getirememesinden kaynaklanır. Köpük yöntemiyle varis tedavisi altında kısa sürede çözümlenen orta boy varisler yeniden tekrar etme olasılığı az olan varis çeşididir. Yanmanın daha sık olduğu orta boy varisler genelde diz kapaklarının altında ve ayak bileği çevresinde yaygındır.

3- Büyük Boy Varisler

Ciltteki görüntüsü maksimuma ulaşmış olan büyük boy varislerden binlerce kadın şikâyetçi olabilmektedir.

Büyük boy varis bazen görüntüyle ortaya çıkabilirken bazen de şiddetli ağrıya sebep olabilmektedir. Ancak %90 oranda büyük boy varisler ciltten kendini net bir şekilde şişlikle ve boğumla belli edebilmektedir. Boyu 3 mm’den büyük olan varisler büyük boy varisler olarak tanımlanmaktadır ve tedavisi büyük boy varis tedavisi olarak sürdürülmektedir.

Ameliyatsız Varis Tedavisi

Ameliyatsız varis tedavisi günümüzde birçok tıbbi teknik ve ilaçlarla mümkün hale gelmiştir. Bugün binlerce kişinin yaşadığı varis problemi için çeşitli varis tedavileri bulunmakta ve kalıcı olarak varisler tedavi edilmektedir. Varis tedavilerinde ameliyat en son çare olarak yapılan cerrahi işlemlerdendir ancak bu cerrahi işlemlere gerek kalmadan tüm derecelerdeki varisler kalıcı olarak tedavi edilebilmektedir.

Ameliyatsız Varis Tedavisi Yöntemleri Nelerdir?

Ameliyatsız varis tedavisi Samsun ilinde merkezimiz tarafından en çok yapılan tedaviler arasında yer almaktadır. Ameliyatsız varis tedavisi farklı varis derecelerine sahip tüm kişilerde uygulanabilen bir tedavi olduğu için herkes varislerinden kısa sürede kurtulabilir. Tekrarlanma durumu ise varisin nasıl tedavi edildiği ile ilgilidir. Ciltteki etkilerinin düzeltilmesiyle varis tedavi edilmiş olmaz. Safen toplardamarında yapılacak tedavilerle ameliyatsız varis tedavisi varis hastalığının ortadan kaldırılmasında başarılı olabilmektedir.

Ameliyatsız varis tedavisinin temel amacı yaşam kalitesini arttırmaktır. Varisin derecelerine göre hastalık genelde iyi huylu seyir göstermekte ve konservatif tedavi yöntemleriyle çözümlenebilmektedir. Bu nedenle ameliyatsız varis tedavisi doktorlar tarafından sıkça tercih edilmektedir. Ancak, semptomlar hastayı ciddi anlamda etkiliyor ve yaşam kalitesini bozuyorsa ve ilerlemişse hastalık girişimsel tedaviler uygulanabilmektedir. Bu semptomlar arasında kanama, ülserasyon gibi komplikasyonlar yer almaktadır. Ancak bu semptomların oluşma ihtimali küçük ve orta boy varislerde yok denecek kadar azdır.

Varis tedavisinde kullanılan yöntemler

  • İlaçlar: Doktor tarafından varisin derecesine göre verilen ilaçlar varis tedavisinde oldukça etkilidir.
  • Varis Çorabı: Varislerin tedavisi için özel olarak üretilen varis çorapları da varis tedavisinde kullanılan yöntemler arasında yer almaktadır.
  • Skleroterapi: Sklerozan maddesinin iğne yardımı ile varis damarına girilip enjekte edilmesiyle yapılan bir tedavidir. Damarın kapatılması amaçlanan sklerozan tedavisiyle olumlu sonuçlar alınabilmektedir. Kılcal ve orta boy varis tedavisinde en etkili yöntem olarak ifade edilen skleroterapi doktorlar tarafından da önerilen varis tedavisi yöntemlerindendir.
  • Lazer: Bilindiği üzere lazer tedavisi her alanda kullanılmaktadır. Varislerde lazer tedavisi de olumlu sonuçları verebildiğinden sıkça tercih edilen yöntemlerden birisidir.
  • Ameliyatsız Endovenöz ablasyon tedavileri: Varis tedavisinin amaçları; varise neden olan ama hastanın genelde farkında olmadığı yetmezlikli damarı, kaçak yapan damarı(iç varis) ve hastanın şikayetçi olduğu varisleri ortadan kaldırmakdır.Varise neden olan yetmezlikli damar genellikle kasık ile ayak bileği arasında yer alan safen toplardamarıdır.Eskiden anestezi altında cerrahi olarak yapılan ağrılı, zahmetli işlem yerini ultrason ile kaçak yapan damara girilerek lokal anestezi ile yapılan laser, radyofrekans, yapıştırıcı(sealing ajan) gibi endovenöz yöntemlere bırakmıştır. Bu yöntemlerle hastanın tedavisi çok kısa sürede, günübirlik yapılıp birkaç saat sonra evine gitmesi ve normal hayatına devam etmesi sağlanmaktadır.
  • Cerrahi Tedavi: Ülserasyon ve kanama gibi tehlikeli durumlarda başvurulan yöntemler de cerrahi tedavi de bulunmaktadır. Cerrahi girişimlerle varisin yarattığı olumsuz etkiler yok edilebilmektedir.

Ameliyatsız Varis Tedavisi Fiyatları

Laser ve RF , yapıştırıcı dönemiyle ameliyatsız varis tedavisi oldukça popüler hale gelmiştir. Ameliyatsız varis tedavisi Samsun gibi tüm Türkiye’deki şehirlerde artık her hastanede ve polikliniklerde yaygın olarak yapılabilmekte ve başarılı sonuçlar alınabilmektedir.

Ameliyatsız Varis Tedavisi Fiyatları Nasıl Belirleniyor?

Ameliyatsız varis tedavisi fiyatlarında birçok kıstas olduğunu belirtmekte fayda var. Hastanın hangi güvence kurumuna bağlı olduğundan tutunda varisin tipine kadar her detay ameliyatsız varis tedavisi fiyatlarını doğrudan etkilemektedir. Tek bacakta var olan varisler için uygun fiyatlara tedavi olunabilirken çift bacakta ve ilerlemiş varisler için fiyatlar değişebilmektedir. Kullanılacak teknoloji ve yöntemlerin fiyatları da değişebileceğinden net bir fiyat için doktorlarla görüşmeli ve ön muayeneye gitmelisiniz.