Kılcal Varis Tedavisi

Kılcal Varis Tedavisi Samsun

Genel olarak varislerin ortaya çıkmasında bir takım etken söz konusu olsa da kılcal varisler için bu durum geçerli değildir. Sebebi tam olarak bilinemeyen kılcal varislerinin ne olduğunu, nasıl geliştiğini ve belirtilerinin ne olduğuna yakından bakarak kılcal varis tedavisinin yapılıp yapılmadığını bu yazımızda sizler için paylaştık.

Varis Nedir?

Vücudumuzda yer alan toplardamarların kapakçıklarının bozulması ve akabinde kan birikiminin oluşmasıyla damarların genişlemesine varis denir. Varis için bir çok çeşitli tanım yapabilmek mümkün olsa da temelde varis bir dolaşım sistemi rahatsızlığı olarak da adlandırılabilir.

Kılcal Damar Nedir?

Vücudumuzda çeşitli damarlar bulunmakta ve hepsinin ayrı ayrı görevi vardır. Telenjinekteazi adı verilen boyutları 0,1 ila 25 mm arasında değişen bu damarın görevi ise toplardamarlar arasında geçişi mümkün kılmaktır.

Kılcal Damar Varisleri Nedir?

Kılcal damar varislerinin ortaya çıkmasında kesin bir sebep olmamakla birlikte tetikleyenleri vardır. Erkeklerde alkol kullanımının sıklığıyla kılcal damar varisleri arasında kolerasyon bulunsa da net bir şey söylenmemiştir. Gözle görülemeyecek kadar kılcal damar varisleri sıklıkla %90 herkeste bulunur ancak bu varislerin şiddetlenmesiyle varisi daha net tanımlayabiliriz.

Estetik açıdan da kötü görüntüye sebep olabilen kılcal damar varislerin tedavi edilmediğinde ciltte çatlamalar oluşturduğu da görülmektedir. Kılcal damar varisleri deri yüzeyine yakın ince damarların daha da belirgin hale gelmesiyle kendini belli etmeye başlar. Uyluğun arka ve yan taraflarında veya diz altında oluşan kılcal damar varisleri damarların genişlemesiyle ilgilidir. Kadınlarda daha sık görülen kılcal damar varisleri kendiliğinden de oluşabilir yine kendiliğinden de kaybolabilirler.

Kılcal Damar Varislerinin Oluşum Sebepleri Nelerdir?

Kesin sebebi budur diyemeyeceğimiz birçok etken ve faktör kılcal damar varislerinin ortaya çıkışını tetikleyebilmektedir.

Doğum kontrol haplarının da kılcal damar varisleri üzerinde etkisi olduğu araştırmalar tarafından ortaya konulmuş ihtimaller içerir. Aynı zamanda kilo problemi olanlarda, uzun süreyle ayakta kalanlarda ve ailesinde varis şikâyeti olanlarda kılcal damar varislerinin görülme olasılığı artmaktadır.

Kılcal Damar Varis Belirtileri Nelerdir?

  • Her hastalık gibi kılcal varis hastalığı da birtakım belirtilerle ortaya çıkmaktadır. Ortaya çıktığı ilk andan itibaren yavaş yavaş kendini belli eden kılcal damar varisleri gözle görülür hale renk değişimleriyle gelir. Kırmızı ve mor olarak izlenen kılcal damar varisler kimi zaman ağrı sızıya sebep olmazken, bazen de yanma ve sızıyla ortaya biran da çıkabilmektedir. Yıllarca bacaklarındaki ağrı, yanma ve şişlikten şikâyet eden çoğu kişi varislerinin ilerlediğini düşünse de çoğu varis tanısı kılcal damar varisi olarak konulmaktadır.
  • Kılcal damar varisleri diğer türlü varislerden çok daha masum özelliklere sahip bir damar hastalığıdır. Damarların genişlemesiyle ortaya çıkan kılcal damar varisleri korkulacak türden değildir. İlaç tedavisiyle hemen çözümlenebilen kılcal damar varisleri hızlıca iyileşme kaydederler.
  • Gün içinde yorgunluk hissinin artışı ve oturma isteğinin oluşması da kılcal damar varisi oluşumunun ilk adımları olabilir. Uzun süre oturmak ya da ayakta kalmakla başlayan bilek ayak ağrılarına sızı eklenirse kılcal damar varislerinden şüphelenilir.
  • Kramplarda kılcal damar varislerinin belirtisi arasında gösterilebilir. Gece giren kramplar daha çok girdiği alana göre kılcal damar varislerini düşündürebilmektedir.
  • Şişlik olarak tarif edilen ödem oluşması da kılcal damar varislerinin temel belirtilerindendir.

Kılcal Damar Varisleri Nerelerde Görülür?

Orta ve büyük varislerden çok daha az şiddetli ve görüntüsü olan bir varis türüdür. Kılcal damar varislerinin ortaya çıkmasında en çok rastlanılan ortak bulgu alkol tüketimidir. Yüzlerde ve deride alkol tüketimine bağlı olarak belirginleşen damarlar kılcal damarlardır ve dolayısı ile alkol ile kılcal damar varisleri arasında yakın bir ilişki kurulmaktadır. Kadınlarda daha çok bacak bölgesinde izlenilen kılcal varisler çok belirgin de olabilir. Belirgin olduğu durumlarda ise kıyafet seçiminden ayakkabı seçimine kadar kadınları kısıtlayan varisler yaşam kalitesini bozabilmektedir.

Kılcal Damar Varisleri Ciddi Riskler Taşır mı?

Varis bir dolaşım sistemi bozukluğu hastalığı olduğu için cinsiyet fark etmeksizin herkes bir korku yaşar. Ancak, kılcal damar varisleri diğer tür varislere göre en iyi huylu varistir diyebiliriz. Kılcal damar varisleri ilerleme yapmaz ve daha büyük varislere neden olmazlar. Bu sebeple kılcal damar varisleri ciddi riskler taşımamaktadır. Sadece estetiksel görüntü açısından ilerleyebilen kılcal damar varisleri için de birçok tedavi yöntemi bulunmaktadır. Kılcal varis tedavisi olarak adlandırılan kılcal damar varisleri çözümleri kişiden kişiye değişebilen yöntemler olup herkeste aynı etkiyi vermeyebilir. Bu nedenle kulaktan dolma varis tedavilerine yönelmek yerine doktorlarla görüşüp sizin için en uygun kılcal varis tedavisini denemelisiniz.

Kılcal Varis Tedavisi Yöntemleri Nelerdir?

Kılcal damar varis tedavisinde şikayet ön plandadır. Sorun estetiksel görüntüyse skleroterapi ve laser yöntemleriyle çözümlenebilir. Bacaklarda görülen kılcal varislerin ağrılı, sızılı ve kaşıntılı olması temel sorunsa ilaç tedavisi, varis çorapları gibi alternatif varis tedavileri denenebilir.

  • Skleroterapi Kılcal Varis Tedavisi

Kılcal varis tedavisinde en yaygın kullanılan tedavi yöntemi skleroterapi yöntemidir. Damarları büzmeye ve küçültmeyi hedefleyen bu tedavi yöntemiyle kılcal varis tedavisi başarılı olarak sonuçlanmaktadır. Çok ince iğnelerin damar içine girip ilacı enjekte etmesiyle süren kılcal varis tedavisi sadece kozmetik amaçlarla yapılmayıp hastanın sızı, ağrı şikâyetlerini ortadan kaldırmak için de yapılır.

  • Skleroterapi Kılcal Varis Tedavisi Nasıl Yapılır?

Hasta ayakta durur pozisyona alınarak kılcal damarlar işaretlenir. Tedavinin planlanmasının ardından hasta bu kez uzanır ve bacağını hafif yükseğe kaldırır. Büyüteçlerle birlikte kılcal damarların içerisinde damar büzücü ilaç enjekte edilir. Enjekte edilen maddenin daha iyi etkileşim göstermesi adına elastik bandajlarla bacak ilgili uzmanlar tarafından sarılır. 30 dakika kadar süren skleroterapi tedavisi hastanın kılcal damar varislerinin yaygınlığına göre tekrarlanabilir.

  • Kılcal Varisleri Lazer Tedavisiyle Ortadan Kaldırmak Mümkün

Lazer tedavileri bugün hemen hemen her alanda ve hastalıkta en iyi tedavi yöntemleri arasında gösterilebilir. Kılcal varislerde oldukça başarı sağladığımız lazer tedavileri her hastaya uygulanabiliyor olmasıyla da tercih sebebi Dış lazerin kullanıldığı bu tedavide amaç derideki kılcal damarların yakılmasıdır. Skleroterapinin başarısız olduğu durumlarda ve çok küçük boyutlardaki kılcal damarlarda lazer tedavisi %90 başarı oranına sahiptir.

Lazer en yaygın tedavi yöntemlerinden birisi olsa da uzmanlar tarafından yapılması gereken tedavi yöntemleri arasında yer almaktadır. Güvenmediğiniz ya da uzman olmayan kişilere kılcal varislerinizi tedavi etmesi için lazer tedavisi yapmasına izin vermeyin. Zira, deride iz bırakan yaralara yol açabilen lazerin kullanımı ancak ve ancak uzmanlar tarafından yapıldığında tehlikesiz bir tedavi yöntemidir.

Kılcal Varis Tedavisi Fiyatları Samsun

Kılcal varis tedavisi fiyatları her şehre, doktoruna hatta hastaya göre değişebilmektedir. Samsun’da oturan ve kılcal varis tedavisini almak isteyen hastalarımız kılcal varis tedavisi fiyatları Samsun için muayene olmaya gelerek tedavi fiyatları hakkında net bilgiye erişebilirler.

Kılcal Varis Tedavisi Samsun’da Tarafımızdan Uygulanan İşlemdir

Kılcal varis tedavisi için Samsun’da güvenebileceğiniz kurumlardan biriyiz. Kılcal varis tedavisi fiyatları Samsun ili için değişiklik gösterebilmektedir. Fiyatlarımızı öğrenmek ve varsa sorularınızı bizlere yöneltmek için dilediğiniz zaman merkezimize ulaşabilirsiniz. Kılcal varis tedavisi Samsun merkezimizi yukarıdaki telefon numaralarından arayabilir, randevu alabilirsiniz/