Köpükle Varis Tedavisi

Köpükle Varis Tedavisi Samsun

Varisin hayatı olumsuz etkilediği kaçınılmaz bir gerçek ve bu olumsuzlukları ortadan kaldırmak içinse köpük tedavisi gibi birçok varis tedavisi günümüzde yaygın olarak doktorlar tarafından uygulanmaktadır. Varis köpük tedavisi sıklıkla doktorların en çok önerdiği varis tedavi yöntemlerinden biri olup güvenirliği açısından hastalar tarafından da en çok tercih edilen yöntemlerdendir. Köpükle varis tedavisi Samsun ilinde merkezimiz tarafından uzun yıllardır hastalara yapılan varis tedavileri arasında yer almaktadır. Köpükle varis tedavisi hakkında merak edilen her konuda daima hastalarımızı bilgilendirmek ve onları sağlıklarına kavuşturmayı amaçlamaktayız.

Bir Dolaşım Sistemi Rahatsızlığı: Varis

Damar rahatsızlıkları ülkemizde her geçen yıl katlanarak artmaktadır. Kötü alışkanlıklar, genetik yatkınlıklar ve diğer rahatsızlıkların tetiklemesi gibi bir sürü etken damar rahatsızlıklarına sebep olabilmektedir. Varis de temelde bir damar rahatsızlığı olduğu için aynı faktörler varis içinde geçerlidir. Toplardamarlarla ilgili olan varislerin tedavisi diğer damar rahatsızlıklarından ayrı yöntemlerle tedavi edilmektedir.

Eski Ahit Romalı askerlerinin kullandığı varis çorapları bize bu hastalığın yüz yıllardır süregelen bir rahatsızlık olduğunu göstermektedir ve gen aktarımıyla bizlerde çıkabildiğinin kanıtıdır.

Tıbbi Terimlerle Varis Nedir?

Kalbe ulaşan toplardamarların oksijenden yoksun kalmasıyla damarlarda genişleme yani dilatasyon oluşumu varisin temel sebeplerindendir. Uzama yani elengasyon, kırılma yani tortuosite de toplardamarlardaki varislerin artmasını tetikleyen durumlardandır.

 Genişleme, uzama ve kırılma aşamalarıyla birlikte vücuttaki yani toplardamarların içindeki kan yukarıya çıkamaz hale gelir. Toplardamar kapakçıkların bozulması anlamına gelen bu durum sebebiyle damar içerisinde kirli kan birikir ve geriye kaçar. Ayakta olan bir insanda toplardamar içinde yaklaşık 15 mm cıva düzeyinde normal bir basınç 50- 90 mm cıvaya çıktığında varis şikâyetleri ortaya çıkar. Yürüyüş ile düşüşe geçen bu cıva mm miktarı oturunca minimum seviyelere inebilir. Variste egzersizin önemi işte bu noktada çıkmaktadır. Egzersiz ile %80 ila 90 arasında düşen bu basınç hastayı rahatlatmakta çok etkilidir.

Toplardamar kapakçığının bozulmasıyla yaşanan problem ise basıncın artması ve kanın geriye kaçmasıdır.

Varisin Nedenlerini Bilmek Gerekir

Tüm rahatsızlıklar gibi varisin nedenlerini de bilmeden tedavisi mümkün olmamaktadır. Genetik faktörler mi ya da alışkanlıklar mı varisi tetikliyor önce bunu öğrenmek ve buna göre varisi ameliyat olmadan tedavi etmek gerekir. Varisin en yaygın belirtilerine bakacak olursak;

  • Hareketsizlik: Kilo gibi bir sürü rahatsızlığın temelini atan hareketsizlik varis hastalığının da temel sebepleri arasında gösterilir. Hareket etmeyen bacaklarda kaslar çalışmaz ve var olan basınç dağılamaz. Dolaşım sistemi bozukluğu yaşayan toplardamarlarda basınç sebebiyle bozulur ve görevini yerine getiremez. Kanın birikmesi ve geriye kaçmasıyla varisin ilk belirtileri cilt üzerinde belli olmaya başlar. Bu nedenle varisten kurtulmak ve bir daha varisle karşılaşmak istemiyorsak düzenli olarak yürümek veya spor yapmak gereklidir.
  • Varisin ana sebeplerinden birisi de kilodur. Zayıf kişilerde de görülebilen varis kilolu kişilerde şiddetini arttırmaktadır. Ayaklara yük binmesiyle basıncın daha da arttığı varis hastalığında kilo baş düşmandır. Varisiniz varsa veya yakınlarında varisi olanlarda kilo sorunu da varsa ilk olarak fazla kilolardan kurtulmak son derece önemlidir. Varisin tamamen çözümü kilolu kişilerde kilo vermek de değildir. Oturma alışkanlıklarından zararlı madde kullanımına kadar her faktörü göz önüne almalı ve bunlar terk edilmelidir.
  • Gen aktarımı da varisin ana sebepleri arasında sayılabilir. Birçok hastalık bilindiği üzere genlerden bize geçmektedir. Yüz yıllar öncesinde dahi görülen varis hastalığı günümüzde etkisini hala devam ettiriyorsa bu gen aktarımıyla alakalıdır. Genlerinizde veya akrabalarınızda varis ya da dolaşım sistemi rahatsızlığı varsa kendinize ve ailenize dikkat etmenizi öneriyoruz.
  • Zararlı alışkanlıklar da varislerin temel sebeplerindendir denebilir. Damarları gevşeten ya da formunu bozan bu maddeler varisi tetikleyebilmektedir. Fonksiyonlarını kaybeden damarlar varisin ortaya çıkışını elbette hızlandırmaktadır.

Varisin İlk Belirtileri Nelerdir?

Varis belirtileri her insanda aynı belirtileri taşıyacak diye bir şey yoktur. Her bireyde farklı belirtiler veren varis genellikle bir takım belirtilerle kendini açığa vermektedir. Doktorlar tarafından ancak anlaşılabilen bu belirtiler birçok rahatsızlıkla karıştırılabiliyor. Doktora gitmekten korkan kişiler kulaktan duyma yöntemleri ve ilaçları deneyerek var olan varislerindeki şikâyetleri arttırabiliyor. Bu doğrultuda sağlığın tehlikeye atılması söz konusu olduğundan dolayı varisten şüpheniz varsa acilen doktora görünmenizi mutlaka önermekteyiz.

  • Varisin belirtileri arasında sayabileceğimiz en önemli belirti ciltteki damarların renk değişimidir. Normal bireylerde mavi veya açık yeşil olan bu damar rengi varisle birlikte kırmızı, mor, koyu yeşil hatta siyah renklere dönüşebilmektedir. Her damar rengi bize varisin derecesinin ne olduğunu türünün ne olduğunu çok açık şekilde ifade etmektedir. Örneğin ince kırmızı çizgiler kılcal damar varisleri olarak bize kendini belli etmektedir ve kılcal damar varisleri kısa süre içinde ortadan kaybolabilmektedir. En masum varis türlerinden olan kılcal damar varisleri asla ilerlemez ve ameliyat gerektirmezler. O nedenle varisin çeşidini bilmeden varise müdahale etmekte çok mantıklı olmayacaktır.
  • Yanma genelde ileriki evrelerde ortaya çıkabilmektedir. Topukların altı, arkası ve parmak aralarında renk değişimi olarak ortaya çıkan varisler yanmayla kendini belli ederler. Yaraların iyileşmemesiyle de kesin tanısını koyacağımız varisler böylelikle kendilerini belli ederler.
  • Kaşıntı da damarlardaki kanın birikmesi ve ilerlemesiyle ilgili bir durumdur. Dönemsel olarak kaşıntıların arttığı da birtakım nedenlere bağlı olsa da variste kaşıntı sık rastlanılmaktadır.

En Çok Tercih Edilen Varis Tedavi Yöntemi: Köpükle Varis Tedavisi

Orta boy varislerde sıklıkla kullanılan köpük tedavisi varisin yok edilmesinde son derece etkin rol oynamaktadır. Kılcal ve orta boy (retiküler) varislere uyguladığımız varis köpük tedavisi damar kapatıcı ilacın (sklerozan) damara verilmesine denir. Sıvı ya da köpük şeklinde hastaya enjekte edilen köpükle varis tedavisinin belli başlı kriterleri vardır. Hastadan hastaya değişen uygulamaları olan köpükle varis tedavisi sıvı ya da köpük olarak 2 şekilde damara enjekte edilir. Bu noktada, uzman doktorlar tarafından yapılması gereken bu tedavide doktor seçimi çok önemlidir.

Köpükle Varis Tedavisi Samsun’da Nerede Yapılıyor?

Varis köpük tedavisi merkezimizde uzun yıllardır yapılmakta olan varis tedavilerindendir. Hastanın durumuna göre tercih ettiğimiz köpükle varis tedavisinde sıvı veya köpük sklerozan maddesi problemli damarlara enjekte edilerek varis tedavi edilmeye çalışılır. Damar büzücü içeren bu iğne tedavisi özellikle orta boy toplardamar varislerinde oldukça etkilidir.

Köpük tedavisi hangi varis tedavisinde kullanılır?

Köpükle varis tedavisi son derece avantajlı bir varis tedavisidir. Çünkü, her tür varise uygulanabilen varis köpük tedavisi oldukça konforludur. Mikro kesilerin yapıldığı lazer tedavilerini alamayan hastalarda son derece etkili olan köpük tedavisi hem iz olmaması hem de konforlu olduğu için hastalar tarafından da tercih edilmektedir. Kılcal damar varislerinde köpüksüz skleroterapi tercih edilse de doktorun kararına göre köpüklü varis tedavisi de uygulanabilmektedir.

Büyük varis tedavilerine destekleyici olarak doktorların önerisiyle yapılan köpük tedavisi görüntü üzerinde oldukça etkilidir. Varisin görüntüsünü minimuma indiren hatta yok eden köpük tedavisi günümüzde hem hasra hem de doktorlar tarafından tercih edilmektedir.

Merkezimizde yapılan tüm varis tedavileri için bizlere ulaşmayı unutmayın, sağlığınızı bir an önce geri kazanın.